چگونه بهترین سقف متحرک استخر را انتخاب کنیم؟

راهنمای خرید سقف متحرک استخر

اوایل آبان ماه سال 98 و شروع فصل سرما بود که تصمیم گرفتم برای اینکه همسر و به ویژه فرزندانم رو خوشحال کنم برای استخر ویلایمان که در حیاط واقع بود سقف متحرک استخر بسازم چون خانواده‌ام علاقه زیادی به شنا کردن داشتند و میخواستم آنها در همه فصول بتوانند از استخر ویلایمان استفاده کنند.

من در نظر داشتم سقف استخرمان در عین زیبایی و شیک بودن قابلیت متحرک بودن هم داشته باشد که بتوانیم در فصل گرما یا هر زمانی که خواستیم این سقف رو به راحتی باز و بسته کنیم. علاوه بر این موارد دیگه‌ای هم مانند اینکه استخر ما از بیرون دید نداشته باشد، آب آن همیشه تمیز بماند و از آلوده و کثیف شدن و جلبک زدن آن جلوگیری شود هم برای من حائز اهمیت بود.

مطمئن بودم که اگه این کار را انجام بدهم قطعا خانواده‌ام خیلی خوشحال خواهند شد، پس در همان لحظه بود که بنابه دلایلی که ذکر کردم تحقیقاتم را در رابطه با این موضوع شروع کردم.

انواع سقف استخر

اولین کاری که برای پیدا کردن سقف استخر مناسب به ذهنم رسید جستجو در گوگل بود، من میخواستم که بررسی کنم چه نوع سقف‌هایی وجود دارد و قیمت تقریبی این سقف‌ها چقدر است؟ که بدانم با بودجه من چه سقفی می‌توان تهیه کرد، نکته جالبی که به آن برخورد کردم این بود که پوشش و سقف‌های استخری مختلفی مانند سقف استخر ثابت، پارچه‌ای، شیشه‌ای، سانروف و متحرک وجود داشت.

علاوه بر سقف جمع شونده دستی که سازه براحتی با دست جابجا می‌شد، نوع برقی آن هم وجود داشت که سازه توسط یک موتور محرک با استفاده از یک ریموت کنترل به حرکت در می‌آمد که هر کدام از این سقف‌ها قابلیت‌های مورد نظر من رو داشتند. به دلیل فضای زیادی که ما در حیات ویلایمان داشتیم، سقف متحرک دستی و برقی با مدل تلسکوپی و سانترال انتخاب‌های من بودند که با بررسی ویژگی‌ها و قیمت آنها به نتایج زیر رسیدم.

سقف متحرک استاندارد

سقف‌های متحرک استخری استاندارد و با کیفیت، تا آنجایی که من متوجه شدم از بالاترین سطح متریال و بهترین پلی‌ کربنات، یراق آلات(پیچ و …) استیل آبکاری شده با گالوانیزه گرم(ضد زنگ)، اتصلات و پروفیل آلومینیوم وزن سنگین بدون ناخالصی، ساخته می‌شوند به طوری که پس از اتمام کار پروژه، نباید هیچ گونه آهنی، پس از بررسی با آهن ربا، در سازه پیدا شود.

البته برای اینکه سازه ما استاندارد باشد، طراحی و اجرای سازه توسط یک شرکت معتبر و با تجربه با مهندسین متخصص بسیار مهم می‌باشد و باید به این مورد هم توجه نمود همچنین این شرکت باید ضمانت کتبی بابت پلی کربانت و سازه آن به شما ارائه کنند.

در ادامه با توجه به مواردی که حائز اهمیت است و باید به آنها توجه کنیم به بررسی این دو نوع سقف متحرک و مدل‌های آن می‌پردازیم و در نهایت نتیجه می‌گیریم که کدام سقف را سفارش دهیم.

انواع سقف متحرک استخر

به طورکلی تفاوت سقف‌های متحرک استخری در نحوه باز و بسته شدن و پلی کربنات مورد استفاده در آنها می‌باشد که انواع آن به شرح ذیل است:

سقف متحرک تلسکوپی

سقف متحرک تلسکوپی

در این نوع سقف‌ها، تمام سازه از جلو به سمت عقب می‌رود که می‌تواند به صورت برقی یا دستی باز و بسته شود. از سقف متحرک تلسکوپی زمانی استفاده می‌شود که فضای اطراف استخر زیاد باشد و هیچگونه ستونی از قبل وجود نداشته باشد. اگر اطراف استخر شما فضای مناسبی دارد این گزینه می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

سقف متحرک سانترال

سقف متحرک سانترال

سقف متحرک سانترال از دو قسمت تشکیل می‌شود که هنگام باز کردن آن هر قسمت آن از وسط سازه به سمت عقب هدایت می‌شوند، این سازه هم می‌تواند به صورت برقی یا دستی باز و بسته شود.

سقف متحرک سانروف

سقف متحرک سانروف

اگر استخر شما در کنار دیوار واقع شده یا از قبل ستون‌هایی دارد این گزینه می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. با توجه به بررسی‌های من، به دلیل اینکه سازه جایی قرار می‌گیرد که امکان باز و بسته شدن سازه توسط شخص وجود ندارد، تمامی سقف‌های متحرک مدل سانروف، از نوع برقی می‌باشند.

سقف متحرک کاورآپ

سقف متحرک کاورآپ

از مدل کاورآپ زمانی استفاده می‌شود که کارفرما برای اینکه بتواند استخر 4 فصلی داشته باشد به دلیل نداشتن فضای کافی، مجبور شود این مدل را انتخاب کند. در این مدل، سازه دارای چند ستون است که سقف متحرک آن از بالا به پایین جابجا شده و بر روی استخر قرار می‌گیرد.

سقف استخر ثابت

سقف ثابت استخر

این مدل سقف، جز سقف‌های متحرک به حساب نمی‌آیند اما تمامی مزایا و ویژگی‌های سقف‌های متحرک را به جز متحرک بودن دارا هستند. در صورتی که اطراف استخر شما فضای کافی برای ریل گذاری سازه وجود نداشته باشد سقف استخر ثابت می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. ممکن است سازه سقف ثابت استخری به دلیل متحرک نبودن و نداشتن ریل و غلط، متراژ کمتری نسبت به مورد مشابه متحرک آن داشته باشد و هزینه ساخت آن کمتر شود.

قیمت سقف متحرک استخر

قیمت سقف متحرک استخر به عوامل مختلفی از جمله متراژ و فضای استخر شما، نوع سقف متحرک و رنگ و اندازه پلی‌کربنات مورد استفاده در سازه بستگی دارد. در همین ابتدا باید به شما عرض کنم که داشتن یک استخر چهار فصل و سقف استخری زیبا هزینه اندکی ندارد اما این را هم بدانید که علاوه بر زیبایی و سایر مزایای داشتن استخر 4 فصل، ارزش افزوده‌ای که قیمت ویلای شما پس از اجرای سقف متحرک استخر پیدا می‌کند، طبق نظر مشاورین املاک، حداقل دو برابر قیمت واقعی آن خواهد شد.

به طور کلی قیمت هر متر مربع سقف استخر متحرک به شرح ذیل است:

اجزا سقف متحرک مدل و متراژ قیمت هر متر مربع
آلومینیوم اختصاصی 40 در 120 پلی کربنات 8 میل دوجداره همراه با 10 سال ضمانت یراق آلات استیل یا آبکاری شده ضد زنگ( پیچ و …) بالای 100 متر (پلی کربنات کاملا شفاف) هر متر مربع 2800000 تومان
بیشتر از 100 متر 1850000 تومان
کمتر از 100 متر 1950000 تومان

به طور مثال اگر استخر شما 10 در 5 باشد، حدود 137 متر برای متراژ سازه در نظر گرفته می‌شود. اگر بخواهیم قیمت سقف متحرک یک استخر 10 در 5 را محاسبه کنیم باید 1.5 متر برای جای‌گیری ریل‌ها به عرض آن اضافه نموده، ضربدر طول آن کرده و این مقدار را به علاوه ارتفاع استاندار سازه یعنی 2 متر و 20 سانت که ضربدر محیط استخر می‌شود کنیم که متراژ کلی مورد نیاز محاسبه گردد، حال این متراژ بدست آمده را ضربدر قیمت هر متر مربع می‌کنیم تا قیمت حدودی آن به دست آید.

به طور مثال قیمت تقریبی ساخت سقف استخر ثابت و متحرک برای استخرهایی با متراژهای زیر، مقادیر زیر خواهد بود(قیمت های ذکر شده به صورت تقریبی می‌باشد)

متراژ استخر متراژ تقریبی سازه قیمت هر متر مربع قیمت کل
استخر 6 در 8 128/2 متر مربع 1850000 تومان 237/960/000 تومان
استخر 5 در 10 137/6 متر مربع 1850000 تومان 254/560/000 تومان
استخر 8 در 10 180/8 متر مربع 1850000 تومان 334/480/000 تومان
استخر 6 در 12 175/8 متر مربع 1850000 تومان 325/230/000 تومان
استخر 8 در 12 208/6 متر مربع 1850000 تومان 385/910/000 تومان
استخر 9 در 14 254/8 متر مربع 1850000 تومان 471/380/000 تومان

معمولا در استخرهایی با متراژهای ذکر شده در جدول بالا از نوع سقف متحرک دستی و برای متراژهای بیشتر از این مقادیر از نوع سقف متحرک برقی استفاده می‌کنند.

نکات مهمی که باید قبل از خرید سقف متحرک بدانید!

حتما قبل از خرید سقف متحرک پارمترهای زیر را در نظر داشته باشید:

پارامتر اول: آلومینیوم سقف متحرک

بخش اول : آلومینیوم خالص

پروفیل مورد استفاده در سازه باید آلومینیوم خالص باشد و آلومینیوم ضایعات نباشد. اگر شرکتی بخواهد، برای اینکه هزینه را بهینه و کم کند از آلومینیوم ضایعات استفاده کند، قطعا در آینده سازه نشست خواهد کرد و 100 درصد کارفرما متضرر و مجبور خواهد شد که سازه را مجددا از نو بسازد.

بخش دوم : وزن آلومینیوم

به دلیل اینکه به طور معمول هر یک متر در یک متر مکعب برف می‌تواند حدود 400 کیلوگرم وزن بر روی سازه اضافه کند و باعث نشست سازه استخر شما شود حتما مطمئن شوید برای ساخت سازه از آلومینیوم دو میلیمتر وزن سنگین استفاده شود.

پارامتر دوم : اتصالات آبکاری شده با گالوانیزه گرم( ضد زنگ)

حتما باید از اتصالاتی استفاده شود که به مرور زمان دچار زنگ زدگی و پوسیدگی نشود، یعنی اتصالات با گالوانیزه گرم آبکاری شده باشد و اتصالات بین سازه تماما از شمش آلومینیوم باشد و حتی کوچکترین آهن نباید در سازه استفاده شود. آلومینیوم مصرفی باید وزن سنگین و بدون هیچونه ناخالصی باشد.

به این نکته توجه کنید که اگر در ساخت سازه از آهن استفاده شود به هنگام زنگ زدگی و پوسیدگی آهن در طول زمان، سازه نشست خواهد کرد و در نتیجه غیر قابل استفاده خواهد شد.

پارامتر سوم: پلی کربنات سقف متحرک

پلی کربنات یکی از مهمترین اجزا سقف استخری شما می‌باشد و باید بالاترین سطح پلی کربنات موجود در ایران و دارای ضمانت نامه کتبی چند ساله باشد.

چرا ضمانت نامه کتبی پلی کربنات مهم است؟

تنها جزئی از سازه که زیر نور مستقیم خورشید قرار دارد پلی کربنات می‌باشد و همین موضوع باعث می‌شود در این جزء یا پوسیده شود یا رنگ آن تغییر کند. اگر از پلی کربنات نامرغوب استفاده شود، 100 درصد این اتفاق خواهد افتاد و باعث می‌شود که کارفرما مجددا برای تعویض پلی کربنات هزینه کند که سازه همانند روز اولش شود. حال بنابه همین دلیل نیاز است که پلی کربنات سازه با ضمانت نامه چند ساله کتبی به شما ارائه شود.

بهترین رنگ برای انتخاب پلی کربنات

پلی کربنات رنگ‌های متفاوتی دارد و شما روی میز رنگ شیری، دودی، شفاف و کاملا شفاف( یعنی شیشه ای) را برای انتخاب دارید. بهترین رنگ پلی کربنات از لحاظ ظاهری مدل کاملا شفاف می‌باشد که قیمت این مدل به دلیل حالت شیشه ای بودن آن از سایر رنگ‌ها بیشتر است. اگر انتخاب شما پلی کربنات شیشه ای بود اما در نظر داشتین که استخر شما از بیرون دید نداشته باشد می‌توانید از پرده های مخصوصی برای پنهان شدن استخر هنگام استفاده از آن، استفاده کنید.

پارامتر چهارم: ریل و غلطک(مهم ترین پارامتر)

متاسفانه کارخانه هایی هستند که از ریل و غلطک آهنی استفاده می‌کنند و همین کار آنها باعث میشود که ریل یا غلطک زنگ زده و باعث شود که شما نتوانید سازه را حرکت بدهید. پس به شما توصیه میکنم، حتما با شرکتی کار کنید که به شما ضمانت دهد که به هیچ عنوان از هیچگونه آهنی در هیچ قسمتی از سازه استفاده نکند و تمامی ریل‌های آن شمش آلومینیوم سنگین و کاملا اختصاصی باشد.

همچنین غلطک آن هم از جنس پلی آمید باشد به طوری که شرکت پیمانکار به کارفرما این تضمین را بدهد که کارفرما براحتی بتواند با یک دست سقف متحرک دستی را حرکت دهد.

پارامتر پنجم: انتخاب شرکت سازنده

انتخاب درست شرکت سازنده سقف متحرک حتی با وجود استفاده از بهترین متریال‌ها از سوی آنها، مهمترین نکته‌ای است که باید در نظر بگیرید. حتما شرکتی را انتخاب کنید که از متریال‌هایی در سازه استفاده ‌کنند که تمامی پارامترهای ذکر شده را دارا بوده و نمونه کار و تجربه چند ساله در اجرای انواع سقف‌های متحرک را داشته باشد، که در نهایت بتوانید با یکبار انتخاب درست مجری از استخر 4 فصل خود لذت ببرید.

تفاوت سقف متحرک برقی و دستی

از لحاظ متریال مصرفی، سقف متحرک دستی و برقی تفاوتی باهم ندارند و تنها تفاوت آنها در حالت باز و بسته شدن آنهاست. اگر ویلا یا خانه شما هوشمند نیست و استخر شما کوچک است از مدل دستی استفاده کنید اما اگر استخر شما جایی قرار دارد که امکان باز و بسته شدن آن توسط شما نیست یا می‌خواهید سقف اتوماتیک داشته باشد، بهتر است که از سقف متحرک برقی استفاده کنید.

مدل برقی بدلیل استفاده از یک موتور برقی محرک، قیمت بیشتری نسبت به مدل دستی دارد بنابراین بهتر است در همین ابتدا بدانید که برای خرید سقف متحرک برقی بودجه بیشتری را در نظر بگیرید.

تفاوت قیمت سقف متحرک دستی و برقی

با توجه به وزن سازه، حدود 25 تا 35 میلیون تومان، سقف متحرک برقی با مورد مشابه دستی آن اختلاف قیمت دارد. به طور مثال اگر قیمت مدل دستی یک سازه 200 ملیون تومان باشد قیمت مدل برقی آن حدود 225 تا 235 میلیون تومان خواهد شد.

در چه شرایطی سقف متحرک برقی را انتخاب کنیم؟

معمولا برای استخرهایی که متراژ کوچکی دارند از سقف متحرک دستی و برای استخرهای بزرگ و مدل سانروف و یکطرفه از سقف متحرک برقی استفاده می‌شود، اما اگر ویلای شما هوشمند است می‌توانید در صورت داشتن استخر کوچک هم از مدل برقی استفاده کرده و آن را به سیستم هوشمند و BMS ویلای خود متصل کنید. این نکته را هم بدانید که تمامی مدل های برقی با ریموت کنترل یا سیستم BMS کار می‌کنند.

راهنمای خرید سقف متحرک و انتخاب شرکت سازنده

مراحل سفارش سقف متحرک

در مورد شرکت سازنده پروژه، انتخاب من پس از تحقیقات فراوانی که داشتم به دلیل نمونه کارهای فراوان، قیمت مناسب، استفاده از بهترین متریال و یراق آلات و مهمتر از همه، داشتن نیروی مهندسی متخصص و 10 سال ضمانت نامه کتبی و خدمات پس از فروش، شرکت ایرمان بود.

نکته دیگر انتخاب من این بود که این شرکت در کرج واقع بود اما در سراسر ایران کار انجام می‌دادند. مزیت دیگری که شرکت ایرمان داشت این بود که بازدید از محل استخر ما و مشاوره‌ای که آنها به من ارائه دادند کاملا رایگان بود.

مراحل سفارش پروژه برای ساخت سقف استخر در اکثر شرکت‌ها یکسان است اما مراحل خریدی که با شرکت ایرمان داشتم این بود که پس از مشاوره با آنها، ابتدا متراژ استخر و سقف متحرک مورد نظرم را برای آنها ارسال کردم و آنها پس از بررسی و ارسال پیش فاکتور برای من، جهت اندازه ‌گیری دقیق متراژ استخر از ویلای ما بازدید کردند و ما پس از دیدن نقشه طراحی شده و توافق با شرکت، در دفتر کار آنها، قرارداد پروژه را امضا کردیم.

نتیجه گیری

امیدوارم که با خواندن این مطلب توانسته باشید گزینه مناسب‌تان را پیدا کنید، اما اگر هنوز نتوانسته‌اید انتخاب نهایی خود را پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنم از یک شرکت متخصص و با تجربه مشاوره بگیرید، خود من بعد از کلی تحقیقات طولانی و مشاوره‌ با شرکت سازنده، سقف متحرک تلسکوپی برقی با پلی کربنات کاملا شفاف که حالت شیشه دارد را برای استخرمان سفارش دادم.

دلیل این انتخابم این بود که زیبایی مدل تلسکوپی و پلی کربنات کاملا شفاف را بیشتر از سایر مدل‌ها و رنگ‌های آن دیدم، همچنین با دیدن نمونه پروژه‌های مختلف که برای پوشش استخر وجود داشت نظر من به سمت پلی کربنات شیشه‌ای و مدل تلسکوپی هدایت شد. نکته دیگری که باعث این انتخابم شد این بود که می‌توانستیم هنگام بازی در استخر در 4 فصل از سال، نمای بیرون هم مشاهده کنیم و در نهایت دوست داشتم سقف استخر اتوماتیک داشته باشم به همین دلیل مدل برقی آن را انتخاب کردم.

حدود یکماه ساخت سقف استخر زمان برد و پس از تکمیل سازه، خانواده ام را به ویلا بردم و آنها طبق انتظارم بسیار هیجان زده و خوشحال شدند. اکنون 3 سال از تصمیمی که گرفتم گذشته است و از این انتخابی که داشتم بسیار راضی هستم. سازه ما بدون هیچگونه زنگ زدگی، نشست و تغییر نسبت به روز اول آن، همچنان زیبایی و کارایی خود را دارد و از استخر 4 فصل خود لذت می‌بریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *